دسترسی سریع
 
تاریخ : شنبه 4 مرداد 1399     |     کد : 1202

دبیر شورای شهر تبریز:

مرکز دفن بهداشتی زباله های بیمارستانی، نقطه تمایز مدیریت پسماند تبریز با شهرهای دیگر

نیکوخصلت دبیر شورای شهر تبریز: راه‌اندازی مرکز دفن بهداشتی زباله های بیمارستانی و پرخطر، نقطه قوت و متمایز مدیریت پسماند تبریز نسبت به شهرهای دیگر خواهد بود.

سعید نیکوخصلت در حاشیه بازدید از بزرگترین پروژه زیست محیطی تبریز با عنوان مرکز دفن بهداشتی پسماندهای شهری، اظهار داشت: این پروژه نقطه قوت و متمایز مدیریت پسماند تبریز خواهد بود که باعث می شود مشکل لندفیل و شیرابه های مشکل‌زا نداشته باشیم.
او با اشاره به این که این پروژه با همکاری خوب بین قرارگاه خاتم‌الانبیاء و شهرداری تبریز اجرایی می شود، افزود: به عنوان عضو شورای شهر تبریز آرزومندم روزی تولید زباله توسط انسان به صفر رسیده و یا پسماند تولید شده در مبدأ تفکیک شود؛ در محل زندگی به خاک و یا به انرژی تبدیل شود و دیگر شاهد حضور ماشین‌های جمع آوری زباله برای انتقال پسماند در شهر نباشیم و به نوعی به کاهش ترافیک و هوای پاک و کاهش شیرابه و هزینه های لندفیل و حفظ خاک را شاهد باشیم.
دبیر شورای شهر تبریز با بیان اینکه این هدف ممکن است طی دهه‌های آینده در دنیا برای تمامی دولت ها همه گیر شود و از سوی مردم به شکل مطالبه ای جدی دنبال شود، افزود: باید در تبریز نیز تولید زباله را کاهش دهیم و به سمت " پسماند صفر" حرکت کنیم. امروزه نحوه برخورد با زباله در خصوص تولید و جمع آوری، روانشناسی اجتماعی، سطح اخلاق و توسعه یافتگی یک انسان را نشان می‌دهد.

نیکوخصلت ادامه داد: امروز دیگر جمع آوری آشغال و یا نریختن آشغال بر سطح خیابان هنر به حساب نمی آید و میزان هنر انسان ها در عدم تولید زباله محک می خورد. امروزه با آنالیز زباله های دهه های گذشته به راحتی به سبک زندگی و طرز رفتار و نگرش و سطح اخلاق جوامع گذشته پی می برند. ما باید در زمینه کاهش تولید پسماند، آموزش‌های مستمر به شهروندان بدهیم و حساسیت های فراوانی به وجود بیاوریم و منتظر نباشیم تا طبیعت همانند ویروس کرونا تغییر رفتارهایی ضربتی را در زمینه کاهش پسماند برای ما انسان ها تدارک ببیند.  
او از پیگیری شهرداری و شورای شهر تبریز برای استفاده از فناوری تولید انرژی برق از پسماند خبر داد و گفت: این موضوع باعث می‌شود طبیعت از شیرابه‌ها که به مثابه سمّ هستند، مصون بماند.
نیکوخصلت ادامه داد: مدیریت تصفیه شیرابه در سطح کلان در حال اجرا است و امیدواریم شیرابه پسماند کل تبریز و در آینده کل استان تصفیه شود.


PDF چاپ چاپ