دسترسی سریع
 
تاریخ : سه شنبه 18 آذر 1399     |     کد : 1239

معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز تشریح کرد:

آخرین وضعیت بزرگ ترین پروژه زیست محیطی کشور

معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز گفت: لندفیل دفن پسماند شهرداری تبریز در ۵ سلول و ۳۴ هکتار زمین طراحی شده و تمام مسائل زیست محیطی در مکان‌یابی و ارزیابی آن رعایت شده است.

حبیبه هراتی در گفتگو با برنامه رادیویی «شهریمیز» اظهار داشت: لندفیل شهرداری تبریز از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های زیست محیطی کشور است که سال ۹۲ آغاز شده و یک سلول آن در حال بهره برداری است. سلول‌های شماره ۲ و ۳ در حال احداث بوده و سلول شماره ۴ و سلول مخصوص پسماندهای بیمارستانی در حال خاک‌برداری است.

هراتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دفن پسماندهای کرونایی گفت: شماره تلفن ۱۳۷ شهرداری تبریز به همین منظور برای شهروندان ارائه شده و شهروندانی که بیمار کرونایی دارند می توانند با این شماره تماس بگیرند. در این مرحله همکاران ما به درب منزل آنها مراجعه کرده و کیسه مخصوص جمع آوری پسماندهای آن خانه ارائه می شود و در نهایت این پسماندها در نقاط مخصوص دفن می‌شوند.

پسماندهای کرونایی جداگانه دفن می‌شوند

او یادآور شد: پسماندهای کرونایی هم مثل پسماندهای بیمارستانی در نقاطی خاص و با انبوهی از آهک دفن شده و با بقیه پسماندها مخلوط نمی‌شوند.

معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز بیان کرد: با پدید آمدن بیماری کرونا شاهد تولید انبوه زباله های پلاستیکی بودیم و این پسماندها علاوه بر اینکه خطرناک هستند و به تمام موجودات و زمین و آب آسیب می‌رسانند و به دلیل پلاستیکی بودن سال‌های متمادی در طبیعت حضور دارند و تجزیه نمی‌شوند.

هراتی با تاکید بر نقش شهروندان در کنترل و مدیریت تولید پسماند، گفت: برخی موارد را نیز باید شهرداری و مسئولان انجام دهند. پسماندهای عفونی و بیمارستانی به صورت جداگانه توسط خودروهای ایزوله پس از عادی سازی و بی خطر سازی در بیمارستان، به مرکز دفن هدایت می شوند و آنجا در مکانی خاص توسط انبوهی از آهک دفن می شوند.

او ادامه داد: در تولید پسماندهایی مثل ماسک و دستکش گاهی شاهد بی توجهی شهروندان و رهاسازی این زباله ها بر روی زمین هستیم که شهروند با اندکی مسئولیت پذیری می‌تواند از این اقدام جلوگیری کند.


PDF چاپ چاپ